Istraživači našeg studijskog programa, Sunčica Sukur, ma i Marija Stojaković, učestvovale su na ovogodišnjem izdanju FEMS EUROMAT, poznatog međunarodnog kongresa koji je održan u periodu od 3-7. septembra 2023. godine na Geteovom Univerzitetu u Frankfurtu na Majni.
FEMS EUROMAT se održava svake dvije godine i jedinstvena je prilika istraživačima, naučnicima, inženjerima i studentima da razmijene ideje, podijele svoja istraživanja i saznaju o najnovijim dostignućima u nauci o materijalima i inženjerstvu. Tako su i naše kolegice imale priliku da predstave svoja istraživanja u sekcijama „Materijali za cirkularnu ekonomiju i održivost“ i „Prerada materijala“.
Generalno, značaj oblasti „Materijali za cirkularnu ekonomiju i održivost“ ogleda se u izazovima nauke o materijalima i rješenja za održivi razvoj kako bi se zaustavilo dramatično povećanje potražnje za materijalnim resursima. Jedan od primjera jeste globalna eksploatacija različitih sirovina koja je u posljednjih 40 godina porasla oko tri puta (na više od 90 milijardi tona). Ukoliko se scenario razvoja održivosti u kojem se ostvaruje kruženje materijala (ponovna upotreba, ponovna proizvodnja i reciklaža) ostvari, povećanje eksploatacije potencijalno se može umanjiti bar za 25%. Jednu od mogućnosti za poboljšanje kruženja materijala predstavila je i kolegica Sukur, na primjeru crvenog mulja, iz kojeg bi se potencijalno veoma efikasno mogao proizvesti magnetit visokog kvaliteta. Njen rad, zbog značaja same teme označen je kao istaknuto saopštenje u ovoj sekciji.
Kolegica Stojaković izlagala je u oblasti „Prerada materijala“, koja podrazumijeva najnovija eksperimentalna i teorijska dostignuća u preradi i proizvodnji različitih materijala. Uticaj proizvodnog procesa na svojstva finalnih proizvoda stavljen je u poseban fokus na svim simpozijumima zajedno sa aspektima savremenog razvoja materijala i procesa, kao što su održivost materijala i procesa, cirkularna ekonomija i mogućnost reciklaže. Naša tema je bila istraživanje o kaolinu i kaolinisanom granitu iz naše zemlje kao sirovini za geopolimere i druge potencijalne primjene u čemu imamo nove, do sada neobjavljivane rezultate zajedno sa industrijskim partnerom.
Učešće na kongresu podržano je kroz dva istraživačka projekta: „RM@Schools 4.0“ i „MNRVOID podrška projektu RIS BRIEFCASE“.
Poveznice:
https://euromat2023.com/