Partneri na projektu RIS RESTORE finansiranom od strane fonda EIT RawMaterials sastali su se 10.09. u Zvorniku u upravi kompanije „Alumina“. Sastanku su prisustvovali predstavnici četiri tima iz Bosne i Hercegovine: Federalni zavod za geologiju, Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, a sastankom je predsjedavala direktorka Sektora integrisane zaštite „Alumine“ dipl.inž. Dragana Smiljanić. Učešće „Alumine“ u ovom projektu je od izuzetne važnosti obzirom da je „Alumina“ jedan od vodećih proizvođača raznih vrsta glinica, hidrata, zeolita, silika gela i vodenog stakla koji nalaze primjenu u raznim industrijima. Kompanija trenutno izvozi preko 95% svojih proizvoda u više od 40 zemalja EU, Azije, Afrike, SAD, Južne i Centralne Amerike i ostale. „Alumina“ je jedina fabrika na zapadnom Balkanu koja se bavi preradom boksita po Bayer-ovom postupku i proizvodnjom različitih vrsta hidrata i glinica.
Kompanija trenutno zapošljava oko 1.520 radnika, ima više od 800 dobavljača i poslovnih partnera iz Republike Srpske i Federacije BiH, Srbije i zemalja bivše Jugoslavije. Na poslovanje fabrike naslonjeno je više hiljada radnika, prije svega u Zvorniku i regiji Birač.
„Alumina“ u procesu prerade boksitne rude, koja dolazi iz više nalazišta u Bosni i Hercegovini, generiše otpadni materijal koji se naziva „crveni mulj“. Međutim, crveni mulj i dalje nosi veliki potencijal kao sekundarna sirovina. Esktrakcija korisnih minerala iz ovakvih sekundarnih sirovina je posljednjih godina jedna od vodećih istraživačkih grana, a takođe i mnogih uspješnih ulaganja u privredi. Tako npr. Vijetnam prerađuje skoro sav crveni mulj iz ove zemlje u korisne proizvode, a i Kina takođe postiže stepen reciklaže od oko 5% i napreduje i dalje. Procjenjuje se da se u Evropi na više odlagališta nalazi oko 80 miliona tona crvenog mulja. Koordinator projekta je slovenački Zavod za gradbeništvo, a partneri su, osim navedenih iz BiH, takođe i prestižni univerziteti i instituti iz Grčke, Španije, Mađarske, Švajcarske, Hrvatske i Austrije. Partneri će u toku projekta uložiti napore da definišu potencijale za preradu crvenog mulja u korisne proizvode, čime bi bio učinjen značajan korak na smanjenju količine ovog, za sada deponovanog otpada. Za našu zemlju je od velikog značaja što bi valorizacija crvenog mulja dovela do otvaranja još radnih mjesta u već vrhunski uspješnoj kompaniji kakva je „Alumina“, koja je u ovom trenutku nesumnjivo najuspješnija kompanija u Bosni i Hercegovini.
Poveznica: