Sveobuhvatno istraživanje mikrosilike

Projekat “Sveobuhvatno istraživanje mikrosilike” finansirala je kompanija R-S Silikon. Projekat je trajao godinu dana (od 13. septembra 2018. do 13. septembra 2019).

Mikrosilika (MS) je nusproizvod proizvodnje metalnog silicijuma sa veličinom čestica u opsegu od 30 do 300 nm. Mikrosilika sa sadržajem silicijum-dioksida većim od 85% obično se koristi kao dodatak građevinskim i vatrootpornim materijalima za poboljšanje njihovih svojstava zbog amofoterne prirode i izuzetno velike površine.

Kako bolje iskoristiti mikrosiliku, posebno mikrosiliku niskog kvaliteta je jedno od glavnih pitanja kompanije R-S Silikon kojim se bavila ova studija. Studija je podijeljena u četiri različita dijela kako bi se osigurali sveobuhvatniji rezultati i kako bi se u budućnosti kompanija mogla odlučiti u kojem pravcu će nastaviti istraživanja.

Prvi dio projekta odnosio se na procjenu uticaja mikrosilke na različite biljne kulture i upotrebu biljnih sekundarnih metabolita u zaštiti usjeva. Pitanja su bila: kakav efekat ima mikrosilika na rast biljaka i možemo li adsorbovati biljna aktivna jedinjenja na površini  mikrosilike da bismo ih primjenili u zaštiti usjeva.

Drugi dio istraživanja odnosio se na kompozite ugljenik – mikrosilika i Al2O3 – mikrosilika kao adsorbense za filtraciju vode. Pitanja su bila: da li se mogu čestice mikrosilike kombinovati sa aktivnim ugljenom i aluminom bi se napravio dobar i jeftin materijal za filtriranje vode.

Treći dio projekta odnosio se na mikrosiliku kao nosioca odabranih komercijalnih pesticida. Pitanje na koje se trebalo odgovoriti glasilo je: da li možemo koristiti čestice mikrosilike kao nosač za odabrane komercijalne pesticide i možemo li kontrolisati oslobađanje pesticida (adsorpcija-desorpcija)?

Četvrti dio projekta imao je za cilj da pokrije čestice silicijuma sa karbonskim kapsulama. U ovom eksperimentu biće primenjena otpadna celulozna vlakna iz lokalne fabrike za papir. Na ovaj način kombinacija dva otpadna materijala treba da daje vredan proizvod primenljiv u industriji baterija.

Članovi projektnog tima: Saša Zeljković, vanredni profesor kao glavni istraživač; Milica Balaban, vanredna profesorica, Suzana Gotova Atlagić, docent i Biljana Kukavica, vanredna profesorica u svojstvu istražitelja i Ivan Samelak, Dino Hasanagić, Sanja Šehovac, Savka Janković i Dragana Milisavić kao saradnici u istraživanju.

Links:

R-S SILICON