I ova godina i novo, treće izdanje konferencije, koja je započela kroz program RM@Schools a sada već postaje i tradicionalna, donijelo je nove iznenađujuće teme i zadalo mnogo posla stručnom žiriju.
Ove godine u finalu konferencije, okupili smo 6 timova. Tu su bile OŠ „Đura Jakšić“ iz Banja Luke prošlogodišnji pobjednik, sa novom temom. Zatim smo ugostili i OŠ „Jovan Dučić“ iz Lamovite koji su ovogodišnji pobjednici. Takođe, takmičili su se i kombinovani tim učenika banjalučke gimnazije i Elektrotehničke škole „Nikola Tesla“, iz Banja Luke, zatim Gimnazija Gradiška, Katolički školski centar „Blaženi Ivan Merc“ iz Banja Luke i OŠ „Mladen Stojanović“ iz Laktaša. Sve teme su bile jednako važne i originalne, a Studijski program hemija se zahvaljuje mentorima, nastavnicima i njihovim učenicima koji su uzeli učešća.
Učenici uzrasta od 13 do 17 godina govorili su o valorizaciji sirovina poput cinka u nanotehnologijama, liskuna u kozmetičkoj industriji, potencijalnim novim primjenama domaćeg bentonita u rješavanju hemijskog zagađenja u okolini, problemima zagađenja voda mikroplastikom pa čak i o svemirskom rudarenju koje nas možda čeka u budućnosti ako ponestane sirovina na planeti Zemlji. Pobjednički tim je po mišljenju žirija, najbolji među jednakima, ali je žiri dotakla njihova posvećenost, zajedno sa nastavnicom Lenom Banjac, da donesu novine u nastavu hemije obogaćujući je temama iz nauka o materijalima. U tome su uspjeli, i čak došli i do nacrta novog priručnika, za koji im želimo da postane čitan i popularan.
Drugi dan konferencije svi učesnici su zajedno učili o materijalima na terenu u domaćim uspješnim fabrikama i ujedno učvrstili nova drugarstva. Saznali su više o reciklaži polimera u fabrici „Omorika reciklaža“ u Doboju, zatim i o upotrebi drvenih kompozitnih materijala u kompaniji „Standard“ u Prnjavoru, a u predahu su stigli i da „popričaju“ sa lipicancima sa ergele „Vučjak“.
Zahvaljujemo se na podršci Ministarstvu za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje (projekat „Minerali u školama za hemijske učionice budućnosti“), kao i Evropskom institutu za nauke i tehnologiju (projekat „RIS BRIEFCASE“).
Vidimo se sljedeće godine na „MBG 2025“.
Poveznice:
https://rmschools.isof.cnr.it/