Od početka pandemije neposredna naučna komunikacija na međunarodnom nivou znatno je otežana, pri čemu je broj odlazaka istraživača i studenta na razmjene i konferencije gotovo zanemariv. Međutim, uz online konferencije, povremeno se održavaju i hibridni naučni skupovi koji omogućavaju razmjenu znanja. Naš tim ne propušta ovakve prilike koje nam omogućavaju da izložimo svoje rezultate i upoznamo se sa radom drugih kolega. Uz profesionalnu organizaciju i u skladu sa svim preporukama za zaštitu od prenosa virusa COVID-19, na Jahorini je od 17-19. marta 2021. održan 7. međunarodni kongres „Inženjerstvo, okolina i materijali u procesnoj industriji“. Kongresu je prisustvovalo oko 50 naučnika iz regiona, a putem video linka omogućeno je uključenje plenarnih predavača i drugih učesnika iz više evropskih zemalja koji su predstavili rezultate aktuelnih istraživanja.
Naš studijski program je predstavio najnovije rezultate sa više projekata, koji su u uslovima pandemije realizovani u saradnji sa međunarodnim partnerima. Prvi autori naših prezentacija su bili studenti master i doktorskih studija od kojih su neki ujedno i naši asistenti.
Sanja Pržulj, ma, i Dragana Mirošljević, dipl.hem., predstavili su rezultate projekta REDI-NANO (Sinergija), sa koautorima sa Desy instituta u Hamburgu.
Dragana Gajić, ma, predstavila je rezultate projekta „Hybrid Metallic/Carbon Nanomaterials Made from Mining Industry Sludge and Their Applications in Adsorption/Catalysis Treatment of Emerging Pharmaceuticals in Water“ (UNESCO Green Chemistry for Life) sa koautorima sa Univerziteta u Poatjeu.
Sunčica Sukur, dipl.hem. zajedno sa kolegicama iz „Alumina“ d.o.o. Draganom Smiljanić, dipl.inž.teh, i Đurđom Oljača, dipl.fiz.hem., predstavila je rezultate projekta RIS RESTORE (EIT RawMaterials) u kolaboraciji sa kolegama sa Nacionalnog tehničkog univerziteta u Atini.
Dejana Savić, dipl.hem., predstavila je rezultate istraživanja ambalažnih materijala, projekta koji je realizovan u okviru saradnje sa Univerzitetom u Beogradu.
Marijana Terzić, dipl.hem., predstavila je najnovije rezultate saradnje sa RiTE Ugljevik. U ovom istraživanju učestvovale su, takođe, kolegice iz kompanije „Alumina“ d.o.o., kao i kolege iz Fondacije za istraživanje i tehnologiju sa Herakliona i Univerziteta u Tuzli.
Jedan od sponzora i pokrovitelja kongresa bila je COST asocijacija iz Brisela, koju su predstavili članovi našeg tima. Doc. dr Suzana Gotovac Atlagić kao prezenter i prof. dr Milica Balaban kao član Naučnog odbora Kongresa predstavile su mogućnosti za učešće domaćih naučnika u COST akcijama. Doc. dr Gotovac Atlagić je delegat Bosne i Hercegovine u naučnom odboru ovog fonda u trećem mandatu, dok je prof. dr Balaban uspješno učestvovala u COST akciji. Aktivnosti SP Hemija u COST organizaciji i samim akcijama doprinijele se učvršćivanju veza sa evropskom naučnom zajednicom i realizaciji zajedničkih istraživanja i publikacija.
Poveznice:
https://hemija.pmf.unibl.org/en/redinano/