Projekt „Env-Net” podržao je uspješnu posjetu prvoj fabrici koja je počela da se bavi reciklažom PET-a u Bosni i Hercegovini, „Omorika reciklaža“ u opštini Doboj. U Bosni i Hercegovini se održavaju brojne aktivnosti ako se preduzmu mjere za prevenciju infekcije COVID-19 držeći broj učesnika ispod 50. Bosanskohercegovački partner iz „Env-Net”-a, projektni tim „LIR-evolution“ odlučio je nastaviti sa terenskim posjetama uz preduzimanje zaštitnih mjera. Nedavno je još nekoliko domaćih kompanija počelo raditi na reciklaži PET-a. Ipak, „Omorika reciklaža“ koja koristi visoko automatizovane procesne linije, njihovim stalnim poboljšanjem i radom na uspostavljanju najsavremenije laboratorije za kontrolu kvaliteta konstantno daje odličan primjer ostalima. Fabrika, koja u ovom trenutku ima 51 zaposlenih, održava proizvodnju na dobrom nivou, uprkos pandemiji, poduzimajući pažljive higijenske mjere, koje su poštovane i tokom ove posjete.
Navike recikliranja PET-a i drugih polimera još uvijek nisu dovoljno promovisane u Bosni i Hercegovini, uprkos mnogim postojećim „reciklažnim stanicama“ (posebni kontejneri za odvajanje otpada smješteni u školskim dvorištima i velikim zgradama). Mnogi ljudi su skeptični prema recikliranju i u zabludi su misleći da se čak i odvojeni otpad baca na gradske deponije. Ovo je štetna predrasuda, s obzirom da “Omorika reciklaža” ima veliku potražnju, a trenutno i uvozi dio otpada.
Budući da ova fabrika izvozi 97% svojih finalnih proizvoda zbog izvrsnog kvaliteta, učesnici posjete sada će ih moći podržati promovisanjem činjenica o ovom primjeru najbolje prakse recikliranja PET-a. Fokusna grupa posjetilaca ovog puta bili su profesori iz oblasti zaštite životne sredine i tehnologije polimera sa Univerziteta u Banjoj Luci sa svojim studentima, koji su uglavnom u fazi finalizacije završnog rada ili upisani na master studije. Mladi sudionici, koji će uskoro biti profesionalci koji rade u industriji ili vladinim tijelima, mogli su vidjeti kako se prerađuje PET otpad i moći će edukovati svoje kolege i porodice o tome da se PET otpad uspješno prerađuje u ovoj zemlji. Budući da je tvornica licencirana za otkup prikupljenog otpada čak i od građana i manjih grupa, ovo je sjajna šansa za studente da promovišu akcije prikupljanja PET-a i njegove prodaje za reciklažu radi postizanja nekih socijalnih ciljeva ili podrške za humanitarne ili sportske aktivnosti.
Linkovi: