LIR Evolucija je partner PMF-a, neprofitna naučnoistraživačka organizacija iz Banja Luke, sa portfoliom od preko 50 uspješnih EU projekata od kojih je svaki ostavio konkretan trag u praksi u našoj zemlji. Nedavno su uspješno aplicirali sa partnerima i dobili sredstva za projekat „ENV.Net uključivanje pitanja životne sredine Zapadnog Balkana i Turske u političku agendu EU“ (ENV.Net Factoring the Environmental Portfolio for WB and Turkey in The EU Policy Agenda).
Opšti cilj projekta je da doprinese poboljšanju primjene politika u zaštiti životne sredine u skladu sa standardima EU, u smislu unapređenja i ojačavanja interakcija među pojedinim akterima u zaštiti životne sredine, kao što su NVO/OCD, mediji i donosioci odluka, pružajući mogućnost za stvaranje boljeg tehničkog i finansijskog okruženja za đelovanje u svakoj od zemalja u regionu, kao i regionu u cjelini. Projekat se bavi pitanjima zaštite životne sredine, tj. iskorišćavanjem otpadnih materijala kao sirovina za nove procese (cirkularna ekonomija).
Kao korisnike projekta odabrali su mlade, naročito studente Studijskog programa Hemija i Srednju tehnološku školu iz Banje Luke. Mladi će profitirati u smislu da će kroz niz studijskih putovanja koji su predviđeni ENV.net projektom, obilaziti uspješne primjere industrije koja prerađuje naše prirodne sirovine. Jedna od tih posjeta je i nedavni odlazak u „Bentoprodukt“ kompaniju koja se bavi preradom bentonita iz nalazišta kod Šipova.
Ovo nalazište ima oko 3 miliona tona rezervi u kojima je procenat montmorilonita kao aktivne supstance jako visok (72-95%). Kompanija „Bentoprodukt“, nastala kao greenfield investicija koja prerađuje sirovinu i proizvodi specifične proizvode na bazi bentonitne gline za različite industrije, koji kao takvi postižu mnogo veću vrijednost na međunarodnom tržištu nego izvoz sirovog bentonita. Trenutno „Bentoprodukt“ nudi proizvode za livačku i građevinsku industriju, poljoprivredu, prehrambenu industriju te program granulisanog bentonita koji se najviše prodaje kao posip za kućne ljubimce.
Za studente i učenike je bilo izuzetno korisno da vide konkretnu primjenu mehanohemije, kroz izmjenu jona kalcijuma jonima natrijuma u strukturi ovog minerala. Mehanohemija jedna od relativno novih oblasti hemije na koju je potrebno obratiti posebnu pažnju kako u istraživanjima, tako i u nastavnom procesu osposobljavajući studente i učenike za primjenu, sa aspekta očuvanja životne sredine, prihvatljivih tehnoloških postupaka. Mehanohemijskim pristupom moguće je izvoditi hemijske reakcije bez prisustva rastvarača, tako što se na hemijska jedinjenja u čvrstom stanju primjenjuje mehanička sila. Uklanjanje često toksičnih rastvarača iz procesa proizvodnje, značajno pojeftinjuje proces u kome se ujedno generiše i manje otpadnih voda.