Međunarodni seminar o dubokoj tehnologiji u nanomaterijalima i lancu zagađenja materijala (NanoPol2023) održan je 15-16. juna 2023. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci.
Seminar je okupio veliki broj stručnjaka sa priznatih svjetskih univerziteta, kao i industrijskih partnera sa kojima organizator seminara, Studijski program hemija, ima dugogodišnju saradnju.
U okviru Nanopol2023 seminara predstavljen je projekat Duboka tehnologija u nauci o materijalima: ozelenjavanje inovativnog i poduzetničkog potencijala balkanskih visokoškolskih ustanova (Deep Tech in Material Sciences: Greening the Balkan HEIs Innovation and Entrepreneurial Potential), DeepGreenInno.
Tokom seminara prisutni su imali su priliku slušati o veoma aktuelnim temama u oblasti novih materijala, valorizacije otpada, dostignućima u tehnologiji površinske zaštite materijala, kao i o pitanjima održivosti evropskog lanca primarnih sirovina.
Seminar je otvorio pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo prof. dr Zoran Vujković, a učesnicima su se obratili i prorektor za materijalne i ljudske resurse Univerziteta u Banjoj Luci, prof. dr Dalibor Kesić i dekan Prirodno-matematičkog fakulteta, prof. dr Goran Trbić.
Uvodno predavanje na seminaru održala je prof. dr Suzana Gotovac Atlagić, koja je kao koordinator predstavila aktivnosti DeepGreenInno i drugih projekata Studijskog programa hemija. Plenarno predavanje o najnovijim dostignućima u oblasti ugljeničnih nanomaterijala, kao i o mogućnostima primjene aktivnog uglja u takozvanim Deep Tech istraživanjima održao je profesor Jin Miyawaki sa Kjušu univerziteta u Japanu. Treba pomenuti da su gostovanje profesora Mijavakija omogućili su MNRVOID, kroz program sufinansiranja boravka stranih naučnika, kao i MCP u sklopu projektnih aktivnosti SeconChan projekta. T
akođe, profesor Vladimiro Dal Santo iz Istraživačkog savjeta Italije, izlagao je na temu primjene katalitičkih materijala u biorafinisanju, a profesorica Maria Nikolova sa Ruse univerziteta iz Bugarske, na temu primjene savremenih tehnologija u zaštitnim premazima.
Tokom dva dana na Prirodno-matematičkom fakultetu, promovisana je i COST asocijacija, kao najstariji evropski okvir za umrežavanje, kao i projekti WBC-RRI.NET i RIS BRIEFCASE sa promotivnim info-štandovima. Koordinatorka projekta RIS BRIEFCASE, dr Lidia Gullon sa Gómez Pardo fondacije iz Sevilje, takođe je održala izalaganje i skrenula pažnju na zabrinjavajuće podatke o nepostojanju samoodrživog lanca mineralnih sirovina u Evropi.
Drugog dana seminara organizovana je posjeta kompaniji Belgrand iz Teslića, jedinoj evropskoj fabrici LED displeja formatiranih po želji kupca. Aktivnosti su nastavljene i na Međunarodnom univerzitetu u Sarajevu, koji je jedan od partnera u konzorcijumu DeepGreenInno projekta, gdje je održana edukacija za mlađe nastavnike i studente.
Poveznice:
https://eit-hei.eu/projects/deepgreeninno/
https://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/mnk/Pages/default.aspx
http://www.mcp.gov.ba/
https://www.cost.eu/
https://wbc-rri.net/
http://briefcase.eitrawmaterials.eu