Микросилика (МС) је нуспроизвод производње металног силицијума са величином честица у опсегу од 30 до 300 nm. Микросилика са садржајем силицијум-диоксида већим од 85% обично се користи као додатак грађевинским и ватроотпорним материјалима за побољшање њихових својстава због амофотерне природе и изузетно велике површине.
Како боље искористити микросилику, посебно микросилику ниског квалитета је једно од главних питања компаније Р-С Силикон којим се бавила ова студија. Студија је подијељена у четири различита дијела како би се осигурали свеобухватнији резултати и како би се у будућности компанија могла одлучити у којем правцу ће наставити истраживања.
Први дио пројекта односио се на процјену утицаја микросилке на различите биљне културе и употребу биљних секундарних метаболита у заштити усјева. Питања су била: какав ефекат има микросилика на раст биљака и можемо ли адсорбовати биљна активна једињења на површини микросилике да бисмо их примјенили у заштити усјева.
Други дио истраживања односио се на композите угљеник – микросилика и Al2O3 – микросилика као адсорбенсе за филтрацију воде. Питања су била: да ли се могу честице микросилике комбиновати са активним угљеном и алумином би се направио добар и јефтин материјал за филтрирање воде.
Трећи дио пројекта односио се на микросилику као носиоца одабраних комерцијалних пестицида. Питање на које се требало одговорити гласило је: да ли можемо користити честице микросилике као носач за одабране комерцијалне пестициде и можемо ли контролисати ослобађање пестицида (адсорпција-десорпција)?
Четврти дио пројекта имао је за циљ да покрије честице силицијума са карбонским капсулама. У овом експерименту биће примењена отпадна целулозна влакна из локалне фабрике за папир. На овај начин комбинација два отпадна материјала треба да даје вредан производ применљив у индустрији батерија.
Чланови пројектног тима: Саша Зељковић, ванредни професор као главни истраживач; Милица Балабан, ванредна професорица, Сузана Готова Атлагић, доцент и Биљана Кукавица, ванредна професорица у својству истражитеља и Иван Самелак, Дино Хасанагић, Сања Шеховац, Савка Јанковић и Драгана Милисавић као сарадници у истраживању.
ПМФ | М. Стојановића 2, Бања Лука