Тим пројекта Минерали у школама (RM@Schools 4.0) са Студијског програма Хемија Универзитета у Бањој Луци одржао је радионицу под називом „Изазов стварања позитивних еколошких навика у раном узрасту“ за наставнике која спада у пројектне активности „Обучи тренера“. Радионица је одржана у читаоници Филозофског факултета, у Бањој Луци 15. 4. 2022. године, у сарадњи са научно истраживачком организацијом ЛИР Еволуција. Трошкови тренинга су ко-финансирани из пројекта „Мисли о природи“ који је подржала влада Шведске.
„Обучи тренер“ је једна од пројектних активности која има за циљ оспособити тренере, у овом случају наставнике, пружајући им знање и алате који су им потребни како би у будућности могли дјеловати као „амбасадори сировина“, тј. промотери важности циркуларног коришћења сировина у својим школама.
Предмет овог тренинга је био домаћи систем управљања отпадом гдје су едукатори показали могућности свакодневног рециклирања отпада, иако сам систем још није у потпуности на задовољавајућем нивоу. Никола Бојић из ЛИР Еволуције, говорио је о аспектима одрживог развоја, гдје и њихови пројекти, кроз основно и средњошколско образовање спроводе активности правилног разврставања отпада у одговарајуће контејнере за отпад, донирајући исте кроз пројектне буџете. Тренер Драгана Стевић показала је најбољу праксу у свакодневним системима за рециклажу отпада у Јапану из прве руке. Тренинг је затворен предавањем представника СП психологија Татјане Добраш и Николе Вејновића, показујућикако можемо подстићи навике рециклирања код ученика са психолошког аспекта. На крају, представници Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију говорили су о систематичности у управљању отпадом за које Министарство настоји да постави законске оквире.
Циљ овог тренинга био је обучити наставнике о самоодрживом рециклирању материјала, које ће пренијети својим ученицима у основним и средњим школама, те да им сугерише могућности за едукацију ученика кроз тематске акције скупљања сировина.
Ова тема је изузетно важна за Босну и Херцеговину. Иако посједујемо велика природна богатствa, ланац рециклирања није развијен на задовољавајућем нивоу. Потребно је радити на свијести становништва о правилном одлагању отпада гдје ће млади људи имати кључну улогу у развијању система за рециклирање.
Повезнице: