Студенти завршне године СП Хемија, Нина Бабић, Драгана Жабић, Зорица Јеркић и Стефан Четић учествовали су у истраживањима и експерименталном раду на научном-истраживачком пројекту „Фитосинтеза, карактеризација и биомедицинска примјена металних (Ag,Si,Cu) и оксидних (ZnO,TiO2,CuO,Fe2O3) наночестица: микробиолошки, биокинетички и токсиколошки апсект” који се финансира од стране Министарства за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво РС, под менторством проф. др Дијане Јелић и асистентице Драгане Гајић, са Катедре за физичку хемију, као и проф. др Александре Шмитран са Медицинског факултета.
Кроз експериментални рад, студенти су се упознали и обучили за рад на неколико различитих инструмената, неопходних за карактеризацију материјала које су синтетисали, као и за извођење експеримената и процјену фотокаталитичке и антимикробне способности металних наночестица. Резултате учешћа у пројекту студенти су презентовали на 13. Међународној конференцији Савремени материјали 2020 под називом „Empowering students in science: Phytosynthesis, characterization and biomedical application of metallic (Ag,Si,Cu) and oxide (ZnO,TiO2,CuO,Fe2O3) nanoparticles: microbiology, biokinetics and toxicology aspect”.
На конференцији су била представљена 84 рада и представљени рад студената је са још три рада награђен као најбољи постер од стране стручне комисије коју чине еминенти професори и академици. Остварена су два главна циља пројеката: успјешна синтеза нових материјала методом зелене хемије, на економичан и еколошки прихватљив начин, добијање увида у њихове фотокаталитичке и антимикробне потенцијале, и активно укључивање студената у пројекте и научно-истраживачки рад. Постигнути резултати потврда су квалитетног заједничког рада и битности укључивања студената у науку, било путем рада на научним пројектима или стручим праксама, гдје се стиче практично искуство и проширује претходно стечено знање.