Студијски програм хемија посљедњих година значајно је ојачао сарадњу са јапанским универзитетима са којима има више колаборативних публикација.
Међу стално запосленим наставницима су и троје стипендиста Мацумае фондације, као и један стипендиста Владе Јапана. Посљедња у низу значајних активности везаних за Јапан јесте гостовање професора Ђин Мијавакија (Jin Miyawaki) са Кјушу универзитета (Kyushu University).
Професоров долазак је реализован уз подршку Министарства за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво кроз програм суфинансирања боравка страних научника, као и Министарства цивилних послова у склопу пројектних активности SeconChan пројекта.
Боравак професора Мијавакија био је испуњен конкретним активностима, од обиласка лабораторијских капацитета, самог Факултета, Универзитетског града и појединачних дискусија и савјетовања са колегама. Такође, професор је са тимом СП Хемија посјетио и компанију „Дестилација“ у Теслићу у којој су у току пилот тестирања производње наношпорозног угља.
Професор је фабрици указао и на важност потпуне валоризације сировина насталих сувом дестилацијом угља, са нарочитим освртом на катран као полимерну сировину потенцијално искористиву чак и у технологији угљеничних влакана високих перформанси. Са друге стране, домаћи инжењери су показали веома значајне резултате у искоришћењу топлоте гасова и дима који настају у процесима, који су доведени на скоро потпуно искоришћење топлотне енергије.
Професор Мијаваки такође је био говорник и на овогодишњем NanoPol међународном семинару на тему „Активни угљеви са повећаним адсорпционим капацитетом: дубоко технолошко рјешење у ефикасном искоришћавању губитака топлотне енергије“, а придружио се и са остали гостима у току обиласка компаније Belgrand.
Размјена је настављена у Сарајеву код пројектних партнера на Међународном универзитету у Сарајеву, код којих је професор Мијаваки провео посљедња два радна дана у обиласку капацитета и размјени са колегама, гдје је такође одржао предавање.
Приликом боравка, исказана је жеља за наставак сарадње кроз размјену узорака, заједничке публикације, те нада да ће доћи и до размјене студената у скоријој будућности.
Повезнице:
https://carbon.cm.kyushu-u.ac.jp/index-en.htm
https://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/mnk/Pages/default.aspx
http://www.mcp.gov.ba/?lang=sr
https://destilacija.net
https://belgrand.net/en/